Blog

Technologia deepfake pozwala na tworzenie realistycznych utworów wideo i audio z udziałem osoby, która w rzeczywistości w nim nie występuje. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić, dla kogo deepfake stanowi zagrożenie, co odróżnia taki obraz od zwykłego nagrania oraz jakie zagrożenia prawne niesie ze sobą ta technologia. Obraz wytworzony przy użyciu tej technologi niejednokrotnie może wydawać się bardziej rzeczywisty od normalnego. Stanowi to bardzo poważne zagrożenie.
Rzeczywistość wyprzedza „Matrixa”
O deepfake zrobiło się głośno na TikToku z powodu konta “Keanu Reeves”, które zostało polubione przez 300 mln osób. Swoją drogą, scenarzyści nowych części filmu „Matrix” mogliby twórczo skorzystać z tej historii, byłoby ciekawiej. Wracając do tematu, na profilu nieprawdziwego (fejkowego) Keanu, można było obejrzeć dziesiątki filmików przedstawiających jego osobę w różnych sytuacjach, strojach i wykonującą różne czynności – łudząco podobną do Keanu Reevesa. Jeden szczegół zdradził jednak fałszywkę. Gdy głowa sfejkowanego Keanu obracała się o 90 stopni, ujawniały się elementy rzeczywistego profilu osoby, ponieważ model deepfake nie posiadał odpowiednich danych treningowych o boku głowy aktora. Musiał wiec improwizować i samemu wymyślać wgląd tego profilu, jak widać nieskutecznie na szczęście (póki co). Mimo że ta technologia może mieć pozytywny wpływ na branże filmową, reklamową i rozrywkową, to jednak stwarza istotne zagrożenia.
Dlaczego deepfake może być niebezpiecznym narzędziem?
Deepfake to technologia, która wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do tworzenia plików wideo lub audio, które wydają się być autentyczne, ale w rzeczywistości są fałszywe. Zasada działania deepfake polega na szkoleniu algorytmu, jak zastąpić twarz lub głos jednej osoby inną. Deepfake używany jest również do miksowania różnych plików wideo i audio, co pozwala na stworzenie z treści autentycznych, zupełnie nowych, ale jednak nieautentycznych treści.
Hakerzy kochają technologię deepfake
Dzięki tej technologii cyberprzestępcy mogą tworzyć fałszywe nagrania, aby przykładowo zmusić ofiarę do wykonania pewnych działań, a nawet do zapłaty okupu. Deepfake może być również wykorzystany do cyberprzemocy, w której ofiary są zniesławiane lub znieważane – tzw. cyberbullying. Deepfake może być użyty w celu naruszania prywatności osób publicznych, takich jak politycy, celebryci czy liderzy biznesu, ale także osób prywatnych, których twarze i głosy mogą być wykorzystane do stworzenia fałszywych nagrań. Deepfake może także wpłynąć na wyniki wyborów, decyzję polityków lub zniszczyć reputację osoby lub grupy. Deepfake może być też wykorzystany w oszustwach finansowych, w których cyberprzestępcy tworzą fałszywe nagrania, aby skłonić ludzi do przekazania środków pieniężnych lub wrażliwych informacji.
Przed deepfake można się bronić
Deepfake to zaawansowana technologia, dająca wiele możliwości, ale również niosąca istotne zagrożenia, dlatego konieczne jest wprowadzenie odpowiednich środków prawnych, które będą sankcjonować określone zachowania. Trzeba przyznać jednak, że już istniejące narzędzia prawa karnego i cywilnego dają spore możliwości obrony przed negatywnymi skutkami tej technologii. Jeśli stałeś się ofiarą tej technologii, gdy ktoś Cię szantażuje lub znieważa, skontaktuj się z moją Kancelarią. Postaramy się znaleźć dla Ciebie dobre rozwiązanie.